Matilla Ayakkabı İnsan Kaynakları Vizyonumuz

 

Matilla Ayakkabı ürünlerinin kalitesi ve etkisi ile güçlü adil anlayışı dahil, iş ilişkilerimizi yönlendiren değerler ve çalışma prensipleri bakımından pazardaki saygınlığı korumaya çalışıp başarılı bir şirket olmayı hedeflemiştir. Çalışanlarımızın, bulundukları ortamda çalışılması güven ve memnuniyet veren, teşvik edici ve ödüllendirici bir ortamda olmalarını sağlamak için sürekli olarak kendimizi yenilemeye çalışıyoruz.

 

İşe Seçme- Yerleştirme:

Matilla Ayakkabı’ya başvuran adayların, bilgi ve becerilerinin ilgili pozisyon ile uygun olması, temel şart olarak esas alınır ve bu nitelikler ile deneyimleri dikkate alınarak değerlendirme yapılır.Gelen tüm başvurular İnsan Kaynakları ekibi tarafından titizlikle incelenmekte, pozisyona uygun başvurular işe alım sürecine dahil edilmektedir.

 

Matilla Ayakkabının hedeflerini gerçekleştirebilmek için de, aşağıdaki özelliklere sahip başvuran adayları işe almayı hedefliyoruz

 

Sektör deneyimine sahip,

Enerji ve heyecana sahip, büyüyen bir kuruluşta farklılık yaratma isteği olan,

Bağımsız ve ekip içerisinde çalışma becerisi olan,

Esneklik ve hızla değişen çevrede üretken olabilme yeteneğine sahip,

Kişisel ve teknik yetkinliklerini geliştirme isteği olan, öğrenmeye açık

İşe Başvuruda Bulunma:

Matilla Ayakkabı’ya başvuruda bulunmak için ilan verdiğimiz kariyer.net, secretcv.com, yenibiris.com sitelerini kullanabilirsini.

 

İş başvurularınız için haricen [email protected] adresine resimli ve iletişim bilgilerinizin tam okunur durum daki cv’nizi gönderebilirsiniz.

 

İşe Başlama ve Oryantasyon Eğitimi:

İşe yeni başlayan çalışanlarımız, eğitim faaliyetlerine şirkete hızlı ve kolay uyumunu sağlayan oryantasyon programı ile başlar. Pozisyonlara göre değişen oryantasyon programlarımız vardır.

 

Eğitim:

Sürekli artan ve değişen rekabet ortamında şirketimizin konumunu korumak, çalışanlarımızın gelişim ihtiyaçlarını karşılamak ve geliştirmek adına mesleki ve kişisel gelişim eğitimlerine önem vermekteyiz.

 

Kariyer Olanakları:

Çalışanlarımızın niteliklerine en uygun kariyer yolunu izleyebilmeleri için performans sistemi ile bireysel hedeflerin şirketimizin stratejik hedeflerine bağlı olarak gerçekleştirmeleri ve iş hayatında başarılı olmak için temel yetkinlikleri geliştirmiş olmalarına bakılarak kariyer planlamaları yapılır. Çalışanın kendini geliştirmesi, yüksek performansın ödüllendirilmesi adına birimler arası rotasyon, terfi imkanları yaratılır.